Van jobb megoldás az ollónál! A foltokkal való küzdelem nem új keletű: nagyanyáink is szembesültek ugyanazokkal a makacs szennyeződésekkel, mint mi. Mégsem nyúltak rögtön vegyszerekhez – és nekünk sem kell. A természetes folteltávolítás nemcsak pénztárcabarát, hanem környezetkímélő is. Ráadásul a megoldások nagy része már most ott lapul a konyhádban.
Általános szabály: minél előbb, annál jobb!
A friss foltok eltávolítása mindig egyszerűbb. Ha gyorsan reagálsz, gyakran meglepően hatékonyak lehetnek a házi szerek.
Leggyakoribb foltok és természetes eltávolításuk – részletes útmutató
Bogyós gyümölcsök

A bogyós gyümölcsök – mint az áfonya, szeder, málna – élénk színezőanyagai gyorsan beszívódnak a textilbe. Minél előbb cselekszel, annál jobb!
Tipp: Áztasd a ruhát tejbe vagy savóba legalább fél órára. Ezután mosd át szappanos vízben, majd csepegtess rá friss citromlevet. A savas közeg segít elbontani a pigmenteket. Végül alaposan öblítsd ki.
Vörösbor
Klasszikus rémálom a fehér abroszon vagy blúzon!
Tipp: A még nedves foltra szórj bőségesen konyhasót – ez felszívja a nedvességet és megköti a színt. Ezután csepegtess rá citromlevet, és hagyd hatni pár órán át. Végül hideg vízben öblítsd ki, majd ha szükséges, ismételd meg a folyamatot.
Viasz
A gyertyacsepp nemcsak viaszos, hanem zsíros is – ezért a trükk kettős hatáson alapul.
Tipp 1: Tedd a ruhát egy zacskóban a mélyhűtőbe kb. 2 órára. A megfagyott viaszt ezután könnyedén le tudod kaparni egy tompa késsel.
Tipp 2: Helyezz a foltra papírzsebkendőt vagy itatóspapírt, majd óvatosan vasalj rá langyos vasalóval. A viasz megolvad és a papír felszívja. Mosással zárd a folyamatot.
Fű
A fű zöldje klorofillt tartalmaz, ami ragaszkodik a ruhához, különösen világos szöveten.
Tipp: Használj tiszta glicerint, amivel dörzsöld be a foltot. Hagyd állni 10-15 percig, majd mosd ki a ruhát a megszokott módon. Szükség esetén ismételd meg.
Rágógumi
Nincs bosszantóbb, mint egy ragacsos rágógumi, amit véletlenül beleült valaki.
Tipp: Helyezd a ruhát egy műanyag zacskóban a fagyasztóba kb. 30 percre. Amint a rágó megkeményedik, könnyedén le tudod kaparni vagy lepattintani. Ezután mosd ki a ruhát, hogy a maradványokat is eltávolítsd.
Illatszerfolt
Parfüm, dezodor, testpermet – ezek gyakran hagynak sárgás vagy olajos foltot.
Tipp: Dörzsöld be a foltot glicerinnel, és hagyd állni 3-4 órán keresztül. Ez idő alatt a glicerin feloldja a szennyeződést. Végül hideg vízzel öblítsd ki, majd mosd ki a ruhát, ahogy szoktad.
Izzadságszag
Még ha nincs is látható folt, a kellemetlen szag beivódhat az anyagba.
Tipp: Langyos vízbe keverj egy csésze 10%-os ecetet vagy egy marék szódabikarbónát. Áztasd a ruhát ebben minimum 1 órán át. Ez semlegesíti a szagokat és fertőtlenítő hatása is van.

Kávé
A kávé színezőanyagai gyorsan beszívódnak, de természetes módon is eltávolíthatók.
Tipp: Keverj el egy tojássárgáját egy kevés langyos vízzel, és dörzsöld a foltba. Hagyd rajta 5-10 percig, majd öblítsd ki. Alternatív módszerként használhatsz ecetes vizet: először öblítsd hideg vízzel, majd dörzsöld át enyhén ecetes oldattal, és öblítsd ki újra.
Mustár
A mustár színezéke – gyakran kurkuma – nagyon makacs foltokat okoz.
Tipp: Egy tiszta rongyot márts glicerinbe, és ezzel dörzsöld át a foltot. Hagyd hatni néhány órát, majd mosd ki a ruhát szappannal és hideg vízzel. Ne használj forró vizet, mert az fixálja a foltot.
Rozsda
Ritka, de nagyon makacs szennyeződés, főleg világos anyagokon.
Tipp: Áztasd a ruhát savanyú tejbe vagy friss citromlébe, majd dörzsöld be finom sóval. Tedd ki a napra száradni – a napfény aktiválja a citrom savát. Ezután alaposan mosd ki.
Rúzs
A rúzsban található viasz és pigment makacs kombináció.
Tipp: Dörzsöld be a foltot hideg tejszínnel vagy egy kevés főzőmargarinnal – ezek zsíroldó hatásúak. Ezután mosd ki a ruhát mosószódával vagy természetes mosószerrel.
Vér
Mindig hideg vízzel kezdd! A meleg víz fixálja a vért az anyagba.
Tipp: Áztasd a ruhát hideg, sós vízben kb. 10 percig. Ez fellazítja a vérfehérjéket. Ezután mosd ki szappanos vízben. Szükség esetén ismételd meg a folyamatot.
Extra tipp: Napfény
Bármelyik makacs folt esetén jól jöhet a napfény fertőtlenítő és fakító hatása.
Tipp: Mosás után tedd ki a ruhát tűző napra – különösen a világos darabokat. A nap természetes módon halványítja el a maradék foltot, anélkül hogy kárt tenne az anyagban.
✔ Miért jobb a természetes folteltávolítás?
- Olcsóbb, mint a bolti szerek
- Nem szennyezi a környezetet
- Kíméli a ruhákat
- Egyszerű, biztonságos megoldások